Melisa ve Karabaş Otunun Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Melisa ve Karabaş Otunun Faydaları Nelerdir?

Melisa ve Karabaş Otunun Faydaları; saymakla bitmez. Bunlar içici özelliği olan otlardır. Her iki otunda hiçbir yan etkisi yoktur. Destekleyici tedavi olarak kullanılabilir. Her iki otu da demleyerek içebilirsiniz. Melisa otuna oğul otu da denilmektedir. Karabaş otu sigarayı bırakmak isteyenler için çok etkili bir doğal tedavidir. Melisa ve karabaş otunun faydaları olduğu gibi zararlı olduğu durumlarda olabilir. Melisa otunu hamile ve emziren bayanların kullanmaması daha iyidir. Melisa otunu stres ve uykusuzluk için ilaç kullanan kişilerin kullanması önerilmez. Melisa otu tiroit hastalığı ve sedef hastalığı için ilaç kullanan kişiler tarafından kullanılmamalıdır. Glokom hastalığı olan kişilerinde kullanması önerilmez. Karabaş otunun sakinleştirici özelliği vardır.


Melisa Otu


Melisa otu, boyu bir metreye kadar uzayan ve beyaz çiçekleri olan bir bitkidir. Melisa otu uzun seneler boyunca yaşar ve limon gibi kokar. Melisa otunun yaprakları kurutulur ve bir yıl boyunca kullanılabilir. Melisa otu sıkıştırılmadan ve ezilmeden toplanmalıdır, ilaç ve çay üretiminde kullanılmaktadır. Tüketilirken demlenmeli asla kaynatılmamalıdır.


Melisa Otunun Faydaları Nelerdir?


Kan şekerini ve hipertansiyonu düşürür ve dengeler. Hazımsızlığa iyi gelir. Hafızayı ve zekâyı güçlendirir. İnsanların huzursuzluğunu giderir ve mutluluk hissi verir. Kalp damar sistemini kuvvetlendirir. Sindirim sistemindeki ağrıları giderir. Hıçkırığı keser. Cilt kırışıklıklarını giderir. Soğuk algınlığı ve gribe iyi gelir. Nefes darlığına iyi gelir. Ateşi düşürür. Stresi azaltır. Kadınlarda adet sancıları giderir ve kanamayı düzenler.

Uyuma güçlüğü çekenler için birebirdir.


Melisa Çayı Nasıl Yapılır?


Yarım litre suyu kaynatılır ve içerisine on gram melisa otu katılır. On dakika demlenmesi için beklenir. Günde bir bardak tüketilir. Bir bardaktan fazlasının içilmesi önerilmemektedir. Melisa çayının geri kalanı buzdolabında bir, iki gün muhafaza edilebilir.


Karabaş Otu

Karabaş otu mor ve mavi çiçekli bir bitkidir. Hamile olanlarda kullanılmamalıdır. Aşırı kullanımlarda mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir. Kullanımdan sonra aşırı terleme olur ise hemen ılık duş alınmalıdır. Kür olarak kullanılmalı ve uzun süreli kullanımdan kaçınılmalıdır.


Karabaş Otunun Faydaları Nelerdir?

Geraniol maddesi ile kansere karşı koruyucudur ve tümörü yok eder. Rosmarinik maddesi ile kanı sulandırır, damarları genişletir ve kan dolaşımını düzenler. Cineole maddesi sayesinde alerjileri önler, kullananları sakinleştirir, tansiyonu düşürür. Ağrı kesici özelliği vardır. Uykusuzluğa iyi gelir. Antiseptik özelliği vardır. Balgam söktürücüdür. Sindirim sistemindeki ağrı ve sancılara iyi gelir. Ciltteki egzamalara iyi gelir. İdrar yolu enfeksiyonlarında faydalıdır. Sigara bırakmada çok yardımcıdır.


Karabaş Otu Çayı

Bir su bardağı suya beş gram karabaş otu katılır ve üç dakika kaynatılır. Sıcakken karabaş otu çayı süzülür. Her sigara içme isteği olduğunda bir yudum içilir. Her gün yenisi hazırlanmalıdır.

Melisa ve karabaş otunun faydaları, her iki ot birlikte çay olarak demlenir ve içilirse daha etkilidir. Bir tutam melisa otu, bir tutam karabaş otu su bardağına konulur ve üzerine kaynamış su eklenir. Sabah ve akşamları bir çay bardağı içilir.

Afiyet olsun.

Melisa ve Karabaş Otunun Faydaları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Karabaş Otu Ne İşe Yarar?

Karabaş Otu Ne İşe Yarar?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karabaş Otu Kullanım Şekli

Karabaş Otu Kullanım Şekli

Karabaş Otu Tohumu Ekimi ve Faydaları Nelerdir?

Karabaş Otu Tohumu Ekimi ve Faydaları Nelerdir?

Karabaş Otu Faydaları Nelerdir?

Karabaş Otu Faydaları Nelerdir?

Karabaş Otu Suyu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Karabaş Otu Suyu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Karabaş Otu Tedavi Edici Bitki

Karabaş Otu Tedavi Edici Bitki