karabasotu.gen.tr https://www.karabasotu.gen.tr Karabaş Otu, Karabaş Otu Faydaları ve Zararları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, karabasotu.gen.tr Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Wed, 19 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Karabaş Otu Sigara https://www.karabasotu.gen.tr/karabas-otu-sigara.html Fri, 30 Nov 2018 07:01:11 +0000 Karabaş Otu Sigara, Karabaş otu (Latince ismi : Lavandula stoechas) ballibabagiller familyasından bir ya da çok yıllık otsu bir bitkidir. Ezildiğinde çok kuvvetli ve hoş olmayan koku çıkartır. Çiçekleri mavi ya da menekşe r Karabaş Otu Sigara, Karabaş otu (Latince ismi : Lavandula stoechas) ballibabagiller familyasından bir ya da çok yıllık otsu bir bitkidir. Ezildiğinde çok kuvvetli ve hoş olmayan koku çıkartır. Çiçekleri mavi ya da menekşe rengindedir. Bir cinsinden "Karabaş yağı" denen bir yağ çıkartılır. Ülkemizde alçak maki gruplarıyla birlikte yetişmektedir. 

 • Ağrıları dindirir. 
 • Kalbimize kuvvet verir. 
 • Balgam söker. 
 • Uyuşukluk giderir ve zindelik verir.
 • Sara ve beyin hastalıklarında kullanılmaktadır. 
 • Damar sertliğinde çok faydalıdır.

Fransız lavantası olarak bilinen karabaş otu ilk başta batı bölgelerimizde ve İstanbul'da yetişmektedir. Egelilerin soğuk algınlığında sıkça başvurduğu bu bitki de lavanta ailesinden ancak İngiliz Lavantası benzeri büyük çalı formunda değildir. Kökten çıkan birkaç dalın üzerinde biberi ile benzeri sivri yapraklar oluşur. Daha sonra bu dallar da uzayıp lavantadan daha büyük bir mor bir çiçeğe dönüşür. Karabaş otunun çiçekleri kara duta benzemektedir. Üstünde sonradan çıkan eflatun minik çiçekleriyse üstüne konmuş kelebeklere benziyor.

Sigarayı Karabaş Otu ile Bırakmak

Sigaranın kapalı mekanda yasaklanması ile birlikte müşteri sıkıntısı çeken Kayserili kahve esnafı, çareyi IV. Murat'ın tüketilmesi için ferman çıkardığı 'karabaş otunda aramakta. Kapalı mekanda sigara içilmesinin yasaklanmasıyla ilgili kanunun yürürlüğe girmesi ile birlikte Kayseri'de karabaş otuna olan ilgi arttı. Sigara içme isteğini azalttığını belirtilen karabaş otu, yasakla birlikte Kayserili kahve esnafının imdadına yetişmişti. kahvelerdeki müşteri oranında çok miktarda düşüş yaşanırken, sigara içmek için dışarı çıkmak isteyen insanlar ise kahvehane işletmecileri tarafından karabaş otu dağıtılıyordu. 

15 yaşından bu yana sigara kullanan 48 yaşındaki Durmuş Heyci, geçtiğimiz yıllarda bu sigarayı yine karabaş otu sayesin de bıraktığını ancak arkadaş ortamı nedeniyle yeniden başladığını söylemiş. Heyci, "Sigarayı bırakmak için müsait olduğumuz şu günlerde kahvehane sahibi olan arkadaşımızın da önerisi ile yeniden karabaş otu tüketmeye başladım ve bırakmak üzereyim. Günde 2 paket içmiş olduğum sigarayı bugün yarım pakete düşürdüm. Karabaş otunun çok büyük faydalarını gördüm. Zaten Osmanlı padişahlarından olan IV. Murat'ta sigaraya karşı çok büyük bir düşmanlık beslemiş ve kendi halkını sigarayı bırakmak için karabaş otu tüketmeye sevk etmiştir" diyerek konuştu.

Karabaş Otunun Hazırlanması

Tellendirmesi iyi ama zararları da bir o kadar çok olan sigara, insanın kendine verebileceği en büyük zararlardan bir tanesidir. Sigara içilmeye başlandıktan sonra alışkanlık yapan ve bırakması çok zor madde. Her ne kadar denenmiş olsa da iradeniz sigaradan daha güçsüz olduğundan dolayı maalesef çoğunluğumuz geri başlamış oluyoruz.

]]>
Karabaş Otu Hamilelikte Kullanımı https://www.karabasotu.gen.tr/karabas-otu-hamilelikte-kullanimi.html Sat, 01 Dec 2018 05:48:32 +0000 Karabaş Otu Hamilelikte Kullanımı, Fransız lavantası olarak da isimlendirilen karabaş otu, yararları olduğu kadar aşırı ve yersiz olarak kullanımda bir sürü zararları da olan bir bitki türüdür. Karabaş otu şifalı bitki ol Karabaş Otu Hamilelikte Kullanımı, Fransız lavantası olarak da isimlendirilen karabaş otu, yararları olduğu kadar aşırı ve yersiz olarak kullanımda bir sürü zararları da olan bir bitki türüdür. Karabaş otu şifalı bitki olarak en fazla faydalanıldığı yerler, sigarayı bırakmak isteyen sigara tiryakisi olan kişiler içindir. Bununla beraber kanser hastalığından tutun da tansiyon ve alerjilere rahatsızlığına kadar geniş bir yelpaze içerisinde karabaş otu şifa verici özelliğe sahiptir. Şimdi karabaş otunun yaraları nelermiş bir göz atalım. Bunun la beraber yan etkileri ve zararları da varsa bunları da öğrenelim. Başta kanser olmak üzere pek çok hastalığa faydası olan karabaş otu daha uzun grimsi yapraklara sahip olan bir bitkidir. Mor ve pembe çiçekler açar. susuzluğa dayanıklı bir bitki türüdür. Karabaş otu çay gibi kaynatılarak da içilir. faydaları şunlardır. bedeni bu ölümcül hastalığa karşı bir kalkan gibi koruyan karabaş otu, beyin, pankreas, prostat, bağırsak ve meme kanseri tümörlerinin büyümesini de engel olan bir bitki türüdür . Kan dolaşımını düzenleyici özelliği yüksek oranda içinde olan rosmarinik asitten meydana gelir. Rosmarinik asitin önemli diğer iki özelliği daha var damar sertliğine karşı ve kanı sulandırıcı özelliğinin bulunmasıdır.
Karabaş otunun içerdiği 1,8-cineole; antibakteriyel, antialerjik, sakinleştirici, burun nasal döşemesinde oluşan rahatsızlığa karşı, ses tellerindeki enfeksiyonlara karşı ve tansiyon düşürücü özelliği de olan bir maddedir. Çoğunluk olarak karabaş otu yirminin üzerinde antibakteriyel özelliği olan etkin bir madde içermektedir. Özellikle, içerdiği caryophyllene maddesi staphylococ ve de streptococ bakterilere karşı genel olarak çok kuvvetlidir. 

Karabaş otu Faydaları:
 • Balgam söktürücü özelliği vardır. 
 • İdrar yolları enfeksiyonlarında kullanılır. 
 • Egzama yaralarında faydalıdır 
 • Sinir ve kalp kuvvetlendirici güçlendirici özelliği vardır. 
 • Ağrı kesici olarak ta kullanılır. 
 • Sinüzit rahatsızlığında da ağrı giderici olarak ta kullanılır. 
 • Beyin tümörlerinde faydalıdır. 
 • Akciğer ve kan kanserlerinde yararlıdır.
 • Sinirsel baş ağrılarına iyi gelir. 
 • Uykuya geçememe durumlarında işe yarar. 
 • Yüksek tansiyona çok faydalıdır. 
 • Kan dolaşımı bozukluğunu giderir. 
 • İç huzursuzluğu giderici özelliği vardır . 
 • Yorgunluğu geçirmek için birebirdir. 
 • Romatizmal ağrılarda faydalıdır. 
 • Kanı sulandırmak için de kullanılır. Ama her faydalı olan bitki yada herhangi bir ürünün birey üzerinde ki bir başka yan etkisi de  olabiliyor. Tıpkı karabaş otunun yararları olduğu gibi zararlarının da olduğu yönünde edilen bilgiler vardır.
Karabaş otu hamilelikte kullanımı uygun değildir. Çünkü doz fazlasının kusturucu gibi bir özelliği vardır. Kür halinde kullanılmalıdır, az az kullanmak gereklidir. Devamlı olarak kullanmak zararlıdır.
]]>
Karabaş Otu Kürü https://www.karabasotu.gen.tr/karabas-otu-kuru.html Sat, 01 Dec 2018 07:09:31 +0000 Karabaş otu kürü, sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır. Sigarayı bırakmaktan tutunda yüksek tansiyona kadar pek çok sıkıntıyı giderebilecek güçtedir. Karabaş otu yaprak kısımlar Karabaş otu kürü, sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır. Sigarayı bırakmaktan tutunda yüksek tansiyona kadar pek çok sıkıntıyı giderebilecek güçtedir. 

Karabaş otu yaprak kısımları tüylü olup, mor ve mavi renkte çiçek açmaktadır. Nadir de olsa beyaz renk çiçekte açtığı görülmektedir. Karabaş otu aynı zamanda lavanta olarak ta bilinmektedir. Yaygın olarak Akdeniz Bölgesinde yetişmekte olup, 10 mm ile 40 mm kadar yaprak kısımları uzayabilmektedir. Karabaş otunun çok hoş bir kokusu bulunmaktadır. Karabaş otu A ve C vitamini yanında aynı zamanda kalsiyum ve demir içermektedir. Karabaş otu Fransız lavantası olarak ta isimlendirilmektedir. Aşağıda kısaca karabaş otu kürü faydalarından bahsedelim.

Karabaş otu kürü faydaları; sinir zayıflığı, sigarayı bırakmak, sinüzit, akciğer ve kan kanseri, yorgunluk, romatizma hastalıkları, beyin tümörünü geciktirme ve engelleme, yüksek tansiyon, kan dolaşımı problemleri, iştahı açar, ağrı kesici etkisi bulunmaktadır, kusma hissini azaltır, damar sertliğine faydalıdır, mide ve bağırsaklarda gaz söktürücüdür, idrar yolları enfeksiyonlarında etkilidir, kokusu kişiye güç ve ferahlık vermektedir, sinirleri ve kalbi güçlendirmektedir, tansiyon düşürmede etkilidir, güneş çarpmalarında kullanılır, balgam söktürücü, iç huzursuzluk ve kanı sulandırmak için oldukça faydalıdır. Aynı zamanda zeka ve hafıza gelişimine iyi gelmektedir.

Karabaş otu kürü için gerekli olan malzemeler
 • Bir tatlı kaşığı ufalanmış veya iki çay kaşığı tohum şeklinde karabaş otu
 • Bir su bardağı klorsuz su
Karabaş otu kürü hazırlanışı ve kullanım şekli;

Ocak üzerine bir bardak klorsuz suyu kaynamaya bırakalım. Kaynamakta olan klorsuz bir su bardağın içerisine bir tatlı kaşığı ufalanmış karabaş otunu atın ve 2-3 dakika kaynamaya bırakın. 2-3 dakika kaynadıktan sonra soğumadan çayı süzün. 2 günde bir olmak kaydıyla akşam yemeklerinden 2 saat sonra süzdüğünüz çayı için. İlk 10 gün kullanımdan sonra 7 gün bırakın. 7 gün ara verdikten sonra bir 10 gün daha 2 günde bir olmak kaydıyla kürü tekrarlayabilirsiniz. Karabaş otu kürünü sadece kür şeklinde uygulamanız önerilmektedir. Her bitkisel tedavide olduğu gibi karabaş otu kürünün de fazla kullanımının bir çok yan etkisi bulunmaktadır.

Karabaş otu kürü yan etkileri
 • Hamile kadınların kesinlikle karabaş otu kürünü kullanmaması gerekir.
 • Kullanımı fazla kullanıldığı zaman kusturucu etkisi olabilir.
 • Kür halinde kullanılmalı ve fazla kesinlikle kullanılmamalıdır.
 • Terleme başlarsa hemen ılık bir duş alınmalıdır. Terleme ile birlikte fazla kullanım daha kötü sonuçlara neden olabilir.
 • Ayakların üşümesi durumunda böbrek, mide, safra, bağırsak rahatsızlıklarına neden olabilmektedir.
]]>
İbrahim Saraçoğlu Karabaş Otu https://www.karabasotu.gen.tr/ibrahim-saracoglu-karabas-otu.html Sun, 02 Dec 2018 04:04:24 +0000 İbrahim Saraçoğlu Karabaş Otu, karabaş otu, ülkemizde daha çok, Batı Anadolu da Akdeniz Ege ve Marmara’nın makilik bölgelerinde yetişen, 40-50 santim boylarında çok fazla faydası olan bir bitki türüdür. Faydasının çok olm İbrahim Saraçoğlu Karabaş Otu, karabaş otu, ülkemizde daha çok, Batı Anadolu da Akdeniz Ege ve Marmara’nın makilik bölgelerinde yetişen, 40-50 santim boylarında çok fazla faydası olan bir bitki türüdür. Faydasının çok olmasının yanında, yanlış kullanılması halinde, faydasından çok, zararının da olabileceği bir bitkidir. Oldukça çok keskin bir kokuya sahip olan karabaş otunun tadı, biraz kekiği andırır. Bu etki içeriğindeki hücre bölünmelerini engelleyen peril alkol ile kansere karsı koruyucu ve tümör yok edici özelliklere sahip olan geraniol maddesinden ileri gelmektedir. Dahili ve harici 2 şekilde kullanılabilir.

İbrahim Saraçoğlu’ndan Karabaş otu Kürü: İbrahim Saraçoğlu ile karabaş otunu tanıdık. Sigarayı bırakmak isteyenler için, İbrahim Saraçoğlu karabaş otunu öneriyor, bu aynı zamanda pek çok sıkıntıya da deva olabilmektedir.

Kür İçin Gerekli Malzemeler:
 • 1 tatlı kaşığı ufalanmış ya da 2 çay kaşığı karabaş otu (tohum şeklinde)
 • 1 su bardağı su (klorsuz)
Kürü Hazırlama Ve Kullanma Şekli: ocak üzerinde kaymakta olan su içerisine, karabaş otunu atılır ve 2-3 dakika kaynatılır ve soğumadan süzülür. 2 günde 1 defa olmak şartıyla, akşam yemeğinden 2 saat sonra içilir. İlk 10 gün kullanımdan sonra, bir hafta ara verilir, 10 gün daha 2 günde bir olmak üzere, bu kür tekrarlanır.

İbrahim Saraçoğlu karabaş otuna ait bu kürün faydaları: Sinir zayıflığına iyi gelir. Sigarayı bırakmak için ideal bir kür. Sinüzit için faydalıdır. Akciğer ve kan kanseri için yararlı olur. Yorgunluğa iyi gelir. Romatizma hastalıklarına fayda verir. Beyinde oluşan veya oluşması muhtemel olan tümörü engelleme ve geciktirme konusunda fayda ve yararı vardır. Yüksek tansiyon seviyesini düşürür. Kan dolaşımı sistemindeki sorunlara fayda verir. Balgamı söktürür. İç huzursuzluk için de kullanılır. Kanı sulandırmak için oldukça faydalıdır.
]]>
Karabaş Otu Balı https://www.karabasotu.gen.tr/karabas-otu-bali.html Mon, 03 Dec 2018 03:09:37 +0000 Karabaş Otu Balı, Karabaş otunun çiçeklerinden üretilen bir bal türüdür. Karabaş otu ise, çalıya benzer yapısıyla, alt bölümü odunsu, çok yıllı otsu bir bitkidir. Boyu yarım metreye kadar ulaşabilir. Karabaş otu Nis Karabaş Otu Balı, Karabaş otunun çiçeklerinden üretilen bir bal türüdür. Karabaş otu ise, çalıya benzer yapısıyla, alt bölümü odunsu, çok yıllı otsu bir bitkidir. Boyu yarım metreye kadar ulaşabilir. Karabaş otu Nisan ayında açmaya başlar, Mayıs ayının sonu ile haziran ayının başlarına kadar çiçeklenmeye devam eder. Bu otun çiçeğinden üretilen karabaş otu balı çok tutulan kıymetli bir baldır. Rengi genelde koyu renk olan bu balın, nisan, mayıs yağmurlarına göre elde edilen verim her yıl değişebilmektedir. Her yıl yağan yağmura göre elde edilmesi çok da kolay olmayan, bulunması ender olan bu Karabaş Otu Balının, kendine özgü bir kokusu ile beraber, çok fazla faydası olan ballardan biridir. 

Karabaş Otu Balı Türkiye’de Üretimi: Karabaş otu balı, dünyada kendine haklı olarak bir yer edinmiş çok bir önemi baldır. Ülkemiz karabaş otu için oldukça uygun bir iklime sahip olduğu halde, üreticilerin bu alana çok fazla yoğunlaşmaması, büyük bir ihracat ürünümüzün daha maalesef kaybolmasına neden olmaktadır. Avrupa insanı, karabaş otu balına çok fazla önem verirken, ülkemizde bu bal türünün üretiminin çok az olması nedeniyle, bu balı maalesef Fransa ve İtalya'dan temin etmektedir. 

Karabaş Otu Balı alma zamanı: Arıcılar Karabaş Otu Balını, Karabaş Otunun en verimli zamanında (mayıs ayının sonu ve haziran ayının başı gibi) toplarlar ve bal özü yüksek, kaliteli bir bal meydana gelir. Karabaş balının, ender bulunan ballardan biri olmasının sebebi, kış ve bahar aylarında yağan yağmurların etkilenerek her sene hasadın az olması ya da her sene olamamasıdır. 

Karabaş Otu Balı Özellikleri: Bu bal İçerisinde, saponinler, sineoller glikozidler, bakımından çok zengin besinler ihtiva eder. Kalbi kuvvetlendirip, damarları açar, balgam söktürür, ağrı kesici özelliği vardır. Asabiyet ve sinir durumlarını düzenler. Bunlardan ayrı olarak, belirsiz baş ağrıları, damar sertliği, astım krizleri, sara nöbetleri, yüksek tansiyon ile dolaşım sistemini güçlendirici özelliğe sahiptir. Karabaş Balının yüksek polen ihtiva etmesi nedeniyle çabuk kristalize olma özelliği bulunur. Özellikle içinde bulunan vitaminleri yitirmemesi için kriztalize olan karabaş otu balını, donmuş halde yemek daha uygun görülmektedir. Her gün sabah ve akşamları günde iki defa aç olarak iki tatlı kaşığı yenilmesi ve bunun takibinde on dakika bir şey yenilmemesi önerilir. 
]]>
Karabaş Otu Ne İşe Yarar https://www.karabasotu.gen.tr/karabas-otu-ne-ise-yarar.html Mon, 03 Dec 2018 12:07:30 +0000 Karabaş otu ne işe yarar, lavanta olarak da bilinen karabaş otu, Akdeniz Bölgesi'nde yaygın şekilde yetişmektedir. Dikdörtgen ve yeşil yapraklara sahip, çiçekleri hoş kokulu ve mavi renktedir. Yüzyıllardır özellikle sinir Karabaş otu ne işe yarar, lavanta olarak da bilinen karabaş otu, Akdeniz Bölgesi'nde yaygın şekilde yetişmektedir. Dikdörtgen ve yeşil yapraklara sahip, çiçekleri hoş kokulu ve mavi renktedir. Yüzyıllardır özellikle sinir ve ruh hastalıklarının tedavisinde alternatif olarak kullanılan karabaş otu, baş ağrısı, güneş çarpması içinde popüler bir bitkidir. 2. Dünya savaşında yaralanan askerlerin yarasını dezenfekte etmek amacıyla da kullanılan bir bitkidir. A, C vitaminleri haricinde, demir ve kalsiyum bakımından zengin içeriğe sahiptir.

Karabaş otu ne işe yarar

Cilt sağlığı: Cilt sağlığı için oldukça faydalı olan karabaş otu, birçok cilt sorununa karşı iyi gelir. Bu anlamda kozmetik alanda yaygın şekilde kullanılmaktadır. Akne başta olmak üzere, ciltte oluşan kızarıklık ve şişlikler tedavi için kullanılabilir. Cilt kaşıntısına karşı iyi gelir. Egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarında karabaş otundan yararlanmak mümkündür.

Yaraları dezenfekte edici özelliği olduğundan açık yaraların çabuk iyileşmesini sağlar. Ciltte oluşan kırışıklıklara karşı iyi gelir. Yaşlanma sürecini uzatır. Ciltte meydana gelen problemlerde bölgeye bir-iki damla karabaş otu yağı sürüldüğünde problemin kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur.

Kan sağlığı için kullanılır: Karabaş otu tomurcukları, 1 su bardağı kaynar suyun içine atılarak demlenir. Yaklaşık 1 saat kadar demlenen su kan hücre sağlığı için tüketilebilir. Karabaş otu çayı kanda oksijen taşımakla yükümlü olan hücrelerin kuvvetlenmesine yardımcı olur. Karışım 2 ölçü hazırlanarak sabah kalkıldığında yarısıyla yüz yıkanabilir.

Yanık tedavisi: Yanık tedavisi için alternatif olarak karabaş otundan yararlanılabilir. Yanıktan etkilenen bölgeye 2-3 damla karabaş otu yağı sürülerek bölgeye hafif masaj yapılabilir. Aynı işlem el ve farkı bölgelerde oluşan çatlaklar içinde faydalı olur. Özellikle dudak çatlakları için uygulanabilir. Böcek sokması nedeniyle oluşan şişlik, kızarıklık ve diğer şikayetleri gidermek için kullanılabilir. Karabaş otunun tohum ve çiçekleri direkt olarak etkilenen bölgeye sürülebilir.

Uyku problemleri: İçerisinde oldukça fazla esansiyel yağ barındıran karabaş otu, içeriği sayesinde sinir ve ruh sağlığını olumlu yönde etkiler. Gece yatmadan yastığa ya da kıyafetlere karabaş otu yağı damlatılabilir. Gece boyunca rahatlama ve sakinleşmeyi sağlar.

Saç sağlığı: Cilt için faydaları sayılmayacak kadar çok olan karabaş otunun saç için faydaları da oldukça çoktur. Saç dökülmesi başta olmak üzere pek çok saç sorununa karşı iyi gelir. Saçın sağlıklı ve parlak bir görünüm kazanmasını sağlar. Saçta meydana gelen kepeklenmeyi önler ve bit problemine karşı kullanılabilir. Saç hastalıkları için kullanılabilen karabaş otu, kafa derisinde oluşan sorunlara karşı da kullanılabilir.

Depresyon ve stres: İçerisinde yer alan esansiyel yağların sakinleştirici etkisi bulunmaktadır. Etrafa yaymış olduğu hoş koku sayesinde sinir, stres ve depresyona karşı iyi gelir.

Baş ağrısı: Migren ve baş ağrısı için karabaş otunun faydalı olduğu bilinmektedir. Karabaş otu yağıyla kafa, alın ve kulak arkasına masaj yapıldığında baş ağrısı için çözüm olabilir.

Sindirim sistemi: Tomurcukları kullanılarak elde edilen çayın tüketimi sindirim sisteminin aktif bir şekilde çalışmasını sağlar. Hazımsızlığa ve kabızlığa karşı iyi gelir. Bağırsak hareketlerini aktifleştirir. Bunların yanı sıra kilo vermeye yardımcı olur.

Kas ağrısı: Kas ağrısı günümüzde yaygın bir şekilde her yaş grubu insanda görülmektedir. Karabaş otu yağıyla sorunlu bölgeye masaj yapıldığında kas ağrılarını giderir. Aynı zamanda kas ağrısı için çay şeklinde de tüketilebilir.

Not: Henüz 15 yaş altı çocuklarda oluşan cilt problemleri için karabaş]]> Karabaş Otu Reçeli https://www.karabasotu.gen.tr/karabas-otu-receli.html Tue, 04 Dec 2018 07:05:48 +0000 Karabaş Otu Reçeli, Ballıbabagiller familyasından çok yıllıklı otsu bir bitki olan Karabaş otu, Türkiye’de alçak maki gruplarıyla beraber yetişir. Ege ve Akdeniz taraflarında reçeli yapılarak da tüketilir. Bizde bu maka Karabaş Otu Reçeli, Ballıbabagiller familyasından çok yıllıklı otsu bir bitki olan Karabaş otu, Türkiye’de alçak maki gruplarıyla beraber yetişir. Ege ve Akdeniz taraflarında reçeli yapılarak da tüketilir. Bizde bu makalede Karabaş otundan yapılan reçelin tarifini anlatacağız. Karabaş otu reçelinin yapımında, Karabaş otunun çiçeklerinden faydalanılır. Karabaş otunun, vücuda Kuvvet veren, ağrı dindirici bir özelliği vardır. Genel olarak süs bitkisi gibi kullanılan karabaş otu, Çiçekleri mavi ya da menekşe renginde olup, ezildikten sonra, ortaya pek hoş olmayan ve keskin bir kokusu çıkar. 

Karabaş Otu Reçeli İçin Malzemeler
 • 500 gr karabaş otu  
 • 4 Bardak su 
 • 1 kilo toz şeker   
 • 2 Bardak su 
 • 1 adet limon suyu
Karabaş Otu Reçeli Hazırlaması:

Doğa içinde kendi doğal ortamı halinde yetişen, doğanın en güzel renklerini sofralara taşımanın tam zamanı nisan, mayıs ve haziran aylarıdır. Toplanan karabaş otunun üzerindeki çiçekler sapından ayıklanır. Reçel yapılacak olan çiçekleri dört bardak su ile yüksek ateş üstünde önce haşlayarak, suyu süzülür. 

Öbür yanda iki su bardağı haşlama suyu iki bardak normal su ile bir tencereye şekerle beraber konularak, ocak üzerinde kaynamaya bırakılır, 
Bu şekerli karışım kaynama durumunda iken, diğer yandan, daha önce haşlanan karabaş otunun suyu elle iyice sıkılarak, içindeki suyu alınır, kaynamakta olan şekerli suya konulur. Kaynayan su ile karıştırma, karabaş otu reçel koyuluğunu alana değin kaynatılmaya devam edilir. Karabaş otu ile beraber kaynamakta olan sulu, şekerli karışıma, son olarak elimizde hazır bulunan limon suyunu da ilave ederek bir taşım daha kaynaması beklenir. İstediğimiz kıvama gelen karabaş otu reçelini Ocaktan aşağı indirip, soğumaya bırakılır. Biraz ılıyınca kavanoz içine boşaltıp, yenilmeye hazır hale getiriniz. Karabaş otu reçeli artık hazırdır. Afiyet olsun.
]]>
Melisa Ve Karabaş Otunun Faydaları https://www.karabasotu.gen.tr/melisa-ve-karabas-otunun-faydalari.html Wed, 05 Dec 2018 03:47:58 +0000 Melisa ve Karabaş Otunun Faydaları; saymakla bitmez. Bunlar içici özelliği olan otlardır. Her iki otunda hiç bir yan etkisi yoktur. Destekleyici tedavi olarak kullanılabilir. Her iki otu da demleyerek içebilirsiniz. Melisa otuna oğul Melisa ve Karabaş Otunun Faydaları; saymakla bitmez. Bunlar içici özelliği olan otlardır. Her iki otunda hiç bir yan etkisi yoktur. Destekleyici tedavi olarak kullanılabilir. Her iki otu da demleyerek içebilirsiniz. Melisa otuna oğul otu da denilmektedir. Karabaş otu sigarayı bırakmak isteyenler için çok etkili bir doğal tedavidir. Melisa ve karabaş otunun faydaları olduğu gibi zararlı olduğu durumlarda olabilir. Melisa otunu hamile ve emziren bayanların kullanmaması daha iyidir. Melisa otunu stres ve uykusuzluk için ilaç kullanan kişilerin kullanması önerilmez. Melisa otu tiroid hastalığı ve sedef hastalığı için ilaç kullanan kişiler tarafından kullanılmamalıdır. Glokom hastalığı olan kişilerinde kullanması önerilmez. Karabaş otunun sakinleştirici özelliği vardır. 

Melisa Otu;

Melisa otu, boyu bir metreye kadar uzayan ve beyaz çiçekleri olan bir bitkidir. Melisa otu uzun seneler boyunca yaşar ve limon gibi kokar. Melisa otunun yaprakları kurutulur ve bir yıl boyunca kullanılabilir. Melisa otu sıkıştırılmadan ve ezilmeden toplanmalıdır,  ilaç ve çay üretiminde kullanılmaktadır. Tüketilirken demlenmeli asla kaynatılmamalıdır. 

Melisa Otunun Faydaları;

Kan şekerini ve hipertansiyonu düşürür ve dengeler. Hazımsızlığa iyi gelir. Hafızayı ve zekayı güçlendirir. İnsanların huzursuzluğunu giderir ve mutluluk hissi verir. Kalp damar sistemini kuvvetlendirir. Sindirim sistemindeki ağrıları giderir. Hıçkırığı keser. Cilt kırışıklıklarını giderir. Soğuk algınlığı ve gribe iyi gelir. Nefes darlığına iyi gelir. Ateşi düşürür. Stresi azaltır. Kadınlarda adet sancıları giderir ve kanamayı düzenler.
Uyuma güçlüğü çekenler için birebirdir. 

Melisa Çayının Hazırlanışı;

Yarım litre suyu kaynatılır ve içerisine on gram melisa otu katılır. On dakika demlenmesi için beklenir. günde bir bardak tüketilir. Bir bardaktan fazlasının içilmesi önerilmemektedir. Melisa çayının geri kalanı buzdolabında bir, iki gün muhafaza edilebilir. 

Karabaş Otu;

Karabaş otu mor ve mavi çiçekli bir bitkidir. Hamile olanlarda kullanılmamalıdır. Aşırı kullanımlarda mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir. Kullanımdan sonra aşırı terleme olur ise hemen ılık duş alınmalıdır. Kür olarak kullanılmalı ve uzun süreli kullanımdan kaçınılmalıdır. 

Karabaş Otunun Faydaları;

Geraniol maddesi ile kansere karşı koruyucudur ve tümörü yok eder. Rosmarinik maddesi ile kanı sulandırır, damarları genişletir ve kan dolaşımını düzenler. Cineole maddesi sayesinde alerjileri önler, kullananları sakinleştirir, tansiyonu düşürür. Ağrı kesici özelliği vardır. Uykusuzluğa iyi gelir. Antiseptik özelliği vardır. Balgam söktürücüdür. Sindirim sistemindeki ağrı ve sancılara iyi gelir. Ciltteki egzamalara iyi gelir. İdrar yolu enfeksiyonlarında faydalıdır. Sigara bırakmada çok yardımcıdır. 

Karabaş Otu Çayı;

Bir su bardağı suya beş gram karabaş otu katılır ve üç dakika kaynatılır. Sıcakken karabaş otu çayı süzülür. Her sigara içme isteği olduğunda bir yudum içilir. Her gün yenisi hazırlanmalıdır. 

Melisa ve karabaş otunun faydaları, her iki ot birlikte çay olarak demlenir ve içilirse daha etkilidir. Bir tutam melisa otu, bir tutam karabaş otu su bardağına konulur ve üzerine kaynamış su eklenir. Sabah ve akşamları bir çay bardağı içilir. Afiyet olsun.
]]>
Karabaş Otu Sinüzit https://www.karabasotu.gen.tr/karabas-otu-sinuzit.html Wed, 05 Dec 2018 13:44:10 +0000 Karabaş Otu Sinüzit, Karabaş otunun içinde barındırdığı 1,8–cineole; antialerjik, antibakteriyel, antirhinitis (burun nasal membranında ortaya çıkan enfeksiyona karşı), sakinleştirici, ses tellerindeki enfeksiyona karşı Karabaş Otu Sinüzit, Karabaş otunun içinde barındırdığı 1,8–cineole; antialerjik, antibakteriyel, antirhinitis (burun nasal membranında ortaya çıkan enfeksiyona karşı), sakinleştirici, ses tellerindeki enfeksiyona karşı ve tansiyonu düşürücü özelliği olan bir kimyevi maddedir.

Genel itibariyle karabaş otu yirminin üstünde antibakteriyel nitelikli etkin bir madde içermektedir. Birinci Dünya Savaşı’nda bolca miktarda yaralarda meydana gelen mikropları öldürmek yok etmek için kullanılmıştır. Karabaş otunu hiçbir hastalığa karşı engelleyici olarak kullanmayınız. Ancak rahatsızlık ortaya çıkmış ise yardımcı tedavi amaçlı kullanabilirsiniz

Karabaş Otu Sinüzit İçin Hazırlanışı: Karabaş otunun kurutulmuş halde kökleri hariç bitkinin ya da sadece tohumları kullanılır. Bir tutam kurutulmuş halde karabaş otunu (yaklaşık 5 gram) kaynamakta olan yarım 0,5 litre suya atınız. Ağzı kapalı olarak hafif ateşte 2-3 dakika boyunca demleyiniz. Demleme süresi tamamlandıktan hemen sonra soğumasını beklemeden süzünüz ve suyunu ayırınız. Bir gün arayla akşam yemeklerinin ardından iki saat sonra bir bardak içilecektir. Yarım saat boyunca da su hariç başka bir şey tüketilmemelidir. Her içimde taze olarak hazırlanmalıdır. İlk on gün tamamlandıktan sonra bir hafta ara verilmelidir. İkinci on gün de de aynı şekilde gün aşırı içilecektir. (İlk on gün beş kez, ikinci on gün beş kez olmak üzere toplamda yani yirmi günde on bardak tüketilmiş olacaktır.)

 İlk başta kanser olmak üzere pek çok derde derman olan karabaş otu daha da uzun grimsi yapraklara sahip bir bitkidir. Mor ve pembe renkte çiçeklere sahiptir. Kuraklığa dayanaıklı olan bir bitkidir. Karabaş otu çay gibi kaynatılarak içilmelidir. Yararları şunlardır.

Vücudu bu tür ölümcül hastalığa karşı bir kalkan gibi koruyan karabaş otu;
pankreas, beyin, bağırsak, prostat ve meme kanseri tümörlerinin daha fazla büyümesini de engelliyor.
Kan dolaşımını düzenleyen özelliği yüksek seviyede (yaklaşık 5 000 ppm) içerdiği rosmarinik asit maddesinden kaynaklanmaktadır. Rosmarinik asitin önem arz eden diğer iki özelliği antiatherosclerotic (damar sertliği durumlarına karşı) ve kanı sulandırıcı özelliğinin bulunmasıdır.
Karabaş otunun içerdiği 1,8-cineole; antibakteriyel, antirhinitis (burun nasal membranında ortaya çıkan enfeksiyona karşı), antialerjik, sedatif (sakinleştirici), antilaryngitic (ses tellerinde meydana gelen enfeksiyonlara karşı) ve hypotensive (tansiyon düşürücü) etkisi olan bir maddedir. Genel itibariyle karabaş otu yirmiden daha fazla antibakteriyel özellikli etkin madde içermektedir. Bilhassa, içerdiği caryophyllene maddesi staphylococ ve de streptococ maddesi bakterilere karşı spesifik (özel) olarak çok güçlü olduğu belirtilmektedir.


Balgam söktürücü özelliği bulunur.

 • İdrar yolları enfeksiyonlarında kullanılır.
 • Egzema yaralarında kullanılması yararlıdır.
 • Sinir ve kalp kuvvetlendirici olarak fayda sağlar.
 • Ağrı kesici özelliği bulunmaktadır.
 • Karabaş otu Sinüzit rahatsızlığında çok önemli bir yer tutar.
 • Beyin tümörlerinde faydaları görülmüştür.
 • Akciğer ve kan kanserlerinin tedavisinde kullanılabilir.
 • Sinirsel baş ağrılarına iyi geldiği değerlendirilmiştir.
 • Uykuya dalamama durumlarında işe yarar.
 • Yüksek tansiyon halinde tüketilmesi faydalıdır.
 • Kan dolaşımı bozukluğunda  da kullanılır.
 • İç huzursuzluğa çok iyi gelir.
 • Yorgunluk için bire birdir.
 • Romatizmal ağrılarda kullanılabilir.
 • Kanı sulandırmak için kullanılabilir.


Önemli Bilgi:

Hamileler kesinlikle ve kesinlikle kullanmamalıdır. Dozun aşılması halinde kusturur. Kür halinde kullanılması gerekir ve devamlı kullanmak zararlıdır.

]]>
Karabaş Otu Çayı https://www.karabasotu.gen.tr/karabas-otu-cayi.html Wed, 05 Dec 2018 14:49:29 +0000 Karabaş otu çayı, nasıl hazırlandığını anlatmadan önce, karabaş otunun nerelerde yetiştiğinden bahsedelim. Karabaş otu Akdeniz bölgesine özgü bitkilerden biridir. Fransız lavantası, İspanyol lavantası olarak da bilin Karabaş otu çayı, nasıl hazırlandığını anlatmadan önce, karabaş otunun nerelerde yetiştiğinden bahsedelim. Karabaş otu Akdeniz bölgesine özgü bitkilerden biridir. Fransız lavantası, İspanyol lavantası olarak da bilinmektedir ve Latince adı ''Lavandula stoechas''dır.
30-100 santimetreye kadar uzayan bitki, ilkbaharın son aylarında ya da yaz aylarının başında çiçek açar. Mavi ve mor çiçekli bir bitki olan karabaş otu, ülkemizin birçok bölgesinde de yetişmektedir.

Karabaş otu çayını hazırlamak için karabaş otu bitkisinin kurutulmuşundan veya taze yapraklarından faydalanabilirsiniz. Aktarlarda kurutulmuş karabaş otu satılmaktadır. İki büyük bardak çay için 3-4 çay kaşığı kurutulmuş karabaş otunu kaynamış suya atın ve ocağın altını kapatarak demlemeye bırakın. 4 dakika kadar demlenmesini bekleyebilirsiniz. Taze bitkilerden hazırlarken demleme süresini 3-4 dakika daha uzatabilirsiniz. Demlendikten sonra 2-3 öğün yemeklerden sonra içerisine şeker veya bal ilave edilerek içilir. Böylece vücutta bulunan zararlı maddeler ve özellikle yağlar vücuttan atılmış olur.

Karabaş otu çayı faydaları;
 • Kansere karşı koruyucudur. İçeriğindeki hücre bölünmelerini engelleyen peril alkol ile kansere karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Beyin, pankreas, bağırsak ve meme kanserinde tümörün büyümesini engelleyici özelliğe sahip olduğu bilinmektedir.
 • Kan dolaşımını düzenleyici olan karabaş otu aynı zamanda kanı sulandırıcı ve damar genişletici özelliğe sahiptir.
 • Karabaş otu ağrı kesici özelliğe sahiptir. Sinirsel kaynaklı baş ağrılarında karabaş otu çayının önemli bir etkisi vardır.
 • Uykusuzluk ve yüksek tansiyon için faydalıdır.
 • Antiseptik özelliğe sahiptir.
 • Balgam söktürücüdür.
 • Mide ve bağırsak sancılarında etkilidir.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarında, karabaş otu çayı kullanılması yararları arasındadır.
 • İçinde bulunan geraniol maddesi kansere karşı koruyucudur ve de tümörü yok edici özelliğe sahiptir.
 • Sinir ve kalp kuvvetlendiricidir.
 • Sara ve astımda yatıştırıcı bir etkisi bulunmaktadır.
 • Ses telleri enfeksiyonunda karabaş otu çayı oldukça etkilidir.
 • Sigara içme isteği duyulduğunda karabaş otu çayından bir yudum içildiğinde sigara içme isteğini önler ve sigarayı bırakmayı kolaylaştırır.
 • Hafızayı güçlendirici özelliğe sahiptir.
 • Antioksidanlar bakımından oldukça zengindir.
Karabaş otu çayı günde 2-3 fincan tüketilmelidir. Bilinçsiz ve çok fazla tüketildiği durumlarda mide bulantısı, kusma ve aşırı terleme yapabilir. Hamilelik sırasında asla tüketilmemesi gerekir. Karabaş otu çayı tüketildikten sonra aşırı terleme meydana gelmişse ılık bir duş alınmalıdır. Terleme kötü sonuçların habercisi olabilir. Bu yüzden fazla tüketilmemesi önerilmektedir.
]]>
Karabaş Otu Çiçeği https://www.karabasotu.gen.tr/karabas-otu-cicegi.html Thu, 06 Dec 2018 07:50:30 +0000 Karabaş Otu Çiçeği; Lavandula stoechas (Karabaş otu), Lamiaceae (ballıbabagiller) familyasından Akdeniz bölgesinde yetişen, 30-100 santim arasında boylanan, dip kısmı odunsu bir bitki olup bir veya çok yıllık otsu bitki türüd Karabaş Otu Çiçeği; Lavandula stoechas (Karabaş otu), Lamiaceae (ballıbabagiller) familyasından Akdeniz bölgesinde yetişen, 30-100 santim arasında boylanan, dip kısmı odunsu bir bitki olup bir veya çok yıllık otsu bitki türüdür.
Morfolojik özellikleri; Yaprakları, grimsi renkte, ipeksi tüylü, uzunluğu ise 1-4 santimdir. Çiçekler, pembe-mordur, 10-30 santim uzunlukta sivri uçlu ince yapraksız saplar üzerindeki 1-3 cm uzunluğunda çiçekler görülür. Her bir çiçekte 4-8 mm uzunluğunda bir taç yaprak bulunur. Sivri uçların üstündeki çiçekler diğerlerinden daha büyük, parlak ve uzun mavi ya da menekşe rengindedir, nadiren de olsa beyaz renkte görülmektedir. Ezildiği zaman çok kuvvetli ve hoş olmayan bir koku çıkarır. Karabaş otunun bazı türlerinden karabaş yağı denilen bir esans çıkarılır. Bu türler yurdumuzun alçak makilerinde bulunur. Karabaş otu çiçeği çeşitli glikozitler ve steroit gliseritler dışında uçucu yağ içerir. Uçucu yağda bulunan kimyasal maddeleri ise bornol, kafur ve cineoldir. Ekolojik istekleri; Kuraklığa dayanıklıdır. Nötr veya bazik topraklar ile orta nemli yerleri tercih eder.

Karabaş Otu çiçeği Faydaları;
 • İştahı açar.
 • Ağrı Kesici etkisi vardır.
 • Yatıştırıcı ve uyarıcıdır.
 • Kalbi ve sinirleri kuvvetlendirir.
 • Damar sertliğinde faydalıdır 
 • Kan dolaşımını düzenleyici, kan sulandırıcı ve damar genişletici özelliklerine sahiptir.
 • Böbrekleri temizler.
 • Sindirimi kolaylaştırır.
 • Mide ve bağırsaklardaki gazı söktürür.
 • Karın şişliği ve migren ağrılarında faydalıdır.
 • İdrar söktürücüdür.
 • Egzama ve idrar yolu enfeksiyonlarında faydalıdır.
 • Balgam söktürücüdür.
 • Ateşli hastalara iyi gelir.
 • Kusma refleksini bastırır.
 • Romatizma şikayetlerini azaltır.
 • Sara ve beyin hastalıklarında kullanılır.
 • Uyuşukluğu giderir, zindelik verir.
 • Stresle ilgili baş ağrılarında etkili bir iyileştiricidir.
 • Depresyonla ilgili aşırı sinirlilik durumunda ise yatıştırıcıdır.
 • Kokusu vücuda kuvvet ve ferahlık verir.
 • Ses telleri enfeksiyonları ve tansiyon düşürücü etkileri vardır.
 • Mikrop öldürücü etkileri ile yaraların mikrop kapmasını önler ve iyileşmesini hızlandırır.
Ayrıca karabaş otu çiçeği sigara bırakmak isteyenlere de yardımcı olmaktadır. 5 gram karabaş otu çiçeğini bir su bardağı suda 2-3 dakika kaynatıp ardından sıcak halde süzüp ve sigara içme hissi duyulduğunda bir yudum içilmesi sigaraya olan isteği önleyecektir.
Kansere karşı koruyucudur. Uzmanlar beyin, prostat, bağırsak, pankreas ve meme kanserinde tümörün büyümesini engelleyici etkisi olduğunu belirtiyorlar. Bunun yanında İçinde bulunan geraniol maddesi tümörü yok edici ve de kansere karşı koruyucu özelliği taşıdığına da belirtmektedirler.
]]>
Karabaş Otu Suyu https://www.karabasotu.gen.tr/karabas-otu-suyu.html Fri, 07 Dec 2018 03:23:22 +0000 Karabaş Otu Suyu, Karabaş otu genelde Akdeniz bölgesinde yetişen, gövdesi odunsu yapıya sahip, çiçekleri mavi ve mor renkte olan bir bitki türüdür. Karabaş otunun kokusu çok küvvetlidir, ezildiği zaman etrafa çok kötü bir ko Karabaş Otu Suyu, Karabaş otu genelde Akdeniz bölgesinde yetişen, gövdesi odunsu yapıya sahip, çiçekleri mavi ve mor renkte olan bir bitki türüdür. Karabaş otunun kokusu çok küvvetlidir, ezildiği zaman etrafa çok kötü bir koku yayar. Karabaş otu kokusuna rağmen oldukça faydalı bir bitkidir. Üstelik bazı türlerinden de esans üretilmektedir.
Karabaş otu bir çok hastalığa iyi gelmektedir. Düzgün ve düzenli bir şekilde kullanıldığı hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir. Bu otun yağı ve suyu kullanılır. Birçok hastalığa şifa olan bu bitkinin nasıl kullanıldığını ve faydalarını öğrenelim.

Karabaş otu suyu nasıl hazırlanır

Karabaş otunun suyu hazırlanır iken kökü kullanılmaz. Yalnız gövdesi, tohumu ve bitkinin yaprakları kullanılır.  Kurutulmuş ve dövülmüş olan bir tutam karabaş otunu, kaynamakta olan suyun içerisine atalım. Sonra altını kısıp 2-3 dakika demleyelim. Sonra demlediğimiz karabaş suyunu cam bir kabın içine süzelim. Karabaş otu suyu hazır, nasıl kullanılır onu öğrenelim.
Karabaş otu suyunu akşam yemeklerinden 2-3 saat sonra içelim. Ama bu arada su hariç hiç bir şey yememiz lazım. Bu kürü yaklaşık yirmi gün boyunca yapmamız gerek. On gün kullanıp sonra bir hafta ara verelim ve bir hafta aradan sonra bir on gün daha kullanalım böylelikle yirmi güne tamamlamış oluruz.

Karabaş otunun faydaları
 • Damar sertliğine faydalıdır ve kalbe çok yarar sağlar.
 • Mikrop öldürücü özelliği vardır. Bu sayede yaraların mikrop kapmasını önler ve yaranın daha çabuk iyileşmesini sağlar.
 • Egzama ve idrar yolları enfeksiyonuna faydalıdır.
 • Sara gibi beyin hastalıklarına faydalıdır.
 • Kanser hastaları da kullanabilir, kanserin ilerlemesini önler
 • Uykusuzluğu giderir, kişiye zindelik verir.
 • Böbrek ve mesane kumlarını düşürür.
 • Hafıza ve zeka gelişimine iyi gelir.
 • Bazı araştırmaların sonucun da bazı kan kanseri, akciğer kanseri ve beyin tümörü olan hastalar da o kadar etkilidir ki hastaları tamamen tedavi ettiği söylenir. Ayrıca bu bitkinin yağı da bulunmaktadır. Ağrıyan yerlere sürüldüğü zaman ağrıyı dindirir.
]]>
Karabaş Otu Yağı https://www.karabasotu.gen.tr/karabas-otu-yagi.html Fri, 07 Dec 2018 21:38:48 +0000 Karabaş otu yağı, latince  (Lavandula stoechas) olarak adlandırılan karabaş otu, ballıbabagiller (Lamiaceae) familyasından Akdeniz bölgesinde yetişmekte olan, 30-100 cm. uzunluğa erişen çok yıllık bitki çeşididir. Karabaş otu yağı, latince  (Lavandula stoechas) olarak adlandırılan karabaş otu, ballıbabagiller (Lamiaceae) familyasından Akdeniz bölgesinde yetişmekte olan, 30-100 cm. uzunluğa erişen çok yıllık bitki çeşididir. Kenarları alta doğru kıvrımlı olup, dar ve uzun yapraklı bir bitki türüdür. Bu bitkinin çiçekleri siyah renkli ve mor olan renge sahip olup, çiçekleri dalların uç bölgesinde bulunur. Bu bitki ezildiği anda güzel olmayan ve ağır olan bir koku etrafa yayılır. Bu bitkiden esans elde edilebilmektedir. Karabaş otu yağı da yine bu bitkiden soğuk pres yöntemi ile elde edilmektedir. Karabaş otu ile elde edilmekte olan karabaş otu yağı ciltte değişik olan bitkisel yağlar ile birlikte karıştırılarak kullanılabilmektedir. Bu bitki türü Türkiye'de alçak olan maki bölgelerinde esasen yetişme göstermektedir. Karabaş otunun kokusu ağır olmasına rağmen tüketimi açısından sağlığa çok yararlıdır. Bölgesel olan ağrıların giderilmesini sağlar. Bölgesel ağrıların arasında bel ağrıları, bacak ağrıları en ilk sırada gelmektedir. Damar sertliği olan kişilerin kullanmasında ise ayrıca faydalıdır. Antiseptik bir ağrı kesici etkisi bulunmakta olup, egzama rahatsızlığı bulunan kişilerin kullanmasında yarar sağlar, balgam söktürücü özelliği vardır, sera hastalığı gibi bazı beyin hastalıklarında bu otun yağı kullanılmaktadır.

Karabaş otu yağı faydaları

 • Kanser rahatsızlıklarının tedavi edilmesinde ilk sırayı almaktadır, kanserli hücrelerin yayılmasını engelleyici faktöre sahiptir.
 • Kişilerde idrar söktürücü bir etki sağlar ve ödem atıcıdır, oluşan şişliklerin de giderilmesinde kullanılır.
 • Sinir sıkışmalarında ve ya oluşmakta olan stres rahatsızlıklarının giderilmesine bire birdir.
 • Bilhassa yaşlı kişilerde oluşmakta olan yüksek tansiyonun giderilmesinde noktasında birebirdir.
 • Karabaş otu yağının tüketimi iç organlarda oluşan rahatsızlıkların giderilmesinde etkilidir.
 • Sara ve astım hastalıklarının gibi hastalıkların tedavisinde bitkisel ilaç olarak kullanılır ve bu hastalıklarda sakinleştirici bir etki sağlar.
 • Karabaş otu yağının harici kullanımında enfeksiyonları yok edici bir etki sağlamaktadır.
 • Baş ağrılarının giderilmesini sağlar, ayrıca sinirsel bozuklukların yok edilmesini ve uykusuzluk probleminin ortadan kaldırılmasını sağlar.
 • Bu yağ vücutta meydana gelen kireçlenmelerde, mafsal ağrıları ve romatizma ağrıların da kullanılır.
 • Karabaş otunun yağı ağrıları da dindirir ve yaraların tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Kişilerde meydana gelen uyuz yarasında el ve ayak enfeksiyonları için kullanılmaktadır.
 • Karabaş otu yağı kalp kapakçıklarının düzgün çalışmasına yardımcı görev görür.
 • Sigara içen kişiler için balgam söktürücü özelliği vardır.
 • Boğaz bölgelerinde oluşum göstermekte olan soğuk algınlığı enfeksiyonuna, grip enfeksiyonlarına ve nezlenin giderilmesi konusunda oldukça faydalıdır.
 • Diyabet hastalarına şekeri düşürmede etkilidir.
 • Ağızda oluşan mikropları giderir ve diş etinde oluşan yaraları ortadan kaldırır.
 • Romatizmada da etkili olduğu bilinmektedir. Kuvvetli bir ağrı kesici işi görür ve ödem çözücüdür. Bunun yanı sıra, yara iyi edici ve yatıştırıcı etkiye sahiptir.
 • Egzama yaralarını da iyi edici özelliği olduğu da bilinmektedir. Egzama tedavisinde çok yardımcı olur. Sinek kovucu etkisinden de bahsedilmektedir.
 • Damar sertliği, şeker ve kolesterol şikayetleri için tavsiye edilir. Kalbi kuvvetlendirir. Ağrıları dindirir. Kalbe kuvvet verir. Damar sertliğinde yararlıdır. Balgam söker. 
 • Sara ve beyin hastalıklarında tercih edilir. Uyuşukluğu giderir, zindelik verir. Kalbi ve sinirleri kuvvetlendirir. 
 • Mikropları öldürücü etkileri ile yaraların da mikrop kapmasını önler ve iyileşmesi için çalışır. İdrar yolu enfeksiyonlarında da faydalıdır.

Karabaş otu yağının haricen kullanılması cilde sürülerek masaj yoluyla uygulanır ve ağrıları dindirici etk]]> Karabaş Otu Tohumu https://www.karabasotu.gen.tr/karabas-otu-tohumu.html Fri, 07 Dec 2018 21:58:59 +0000 Karabaş Otu Tohumu; kışın sonlarından, baharında sonlarına doğru ya da yazın sonundan, sonbahar sonlarına doğru ekilebilir. Karabaş otu tohumunun yılın herhangi bir zamanında ekimi yapılabilmektedir. Karabaş otu tohumunun yet Karabaş Otu Tohumu; kışın sonlarından, baharında sonlarına doğru ya da yazın sonundan, sonbahar sonlarına doğru ekilebilir. Karabaş otu tohumunun yılın herhangi bir zamanında ekimi yapılabilmektedir. Karabaş otu tohumunun yetiştirilmesi için toprak sıcaklığı 13-18 derece olmalıdır. Karabaş otu tohumu iyi drene edilmiş toprağın yüzey kısmını ekilmelidir. Karabaş otu tohumunun dikilirken toprağın sıcaklığı 15-20 derece olması gerekmektedir. Çimlenme için en uygun derece 15-20 derecedir. Karabaş otu tohumu 21 günden, 90 güne kadar çimlenebilir. Karabaş otu tohumunun güneş gören bir toprağa ekilmesi önemlidir. Karabaş otu tohumu, bazik topraklarda ve güneş gören topraklarda iyi yetişir. Karabaş otu tohumu kuraklığa karşı dayanıklı olan bir bitki olmasına rağmen belirli aşamalarda nemlendirilmesi gerekmektedir. Karabaş otu tohumu dikiminde gübreleme işlemi hidrojeni yüksek olan gübreler tarafından yapılmalıdır. Karabaş otu tohumu yaz döneminde sulanmalıdır. Kışın ise toprağın kuru kalmasına dikkat edilmelidir.  Karabaş otu tohumu çimlenip büyüdükten sonra her yıl çiçekleri solar solmaz budanmalıdır. Nisan aylarında budama yapılabilmektedir. Karabaş otu tohumu hasatı yapılacaksa bunun sabah saatlerinde yapılması daha doğrudur.


Karabaş Otu Tohumu Faydaları;

Karabaş otu tohumu, hafızayı güçlendirir, damar tıkanıklığına iyi gelir. Sinirleri yatıştırır, yaraların iyileşme sürecini kısaltır, kaygı ve stresi hafifletir. Antioksidan olarak kullanılır. Sigarayı bırakmayı kolaylaştırır. Damar tıkanıklığına iyi gelir. Kan dolaşımını hızlandırır, kanserli hücre oluşumunu engeller, baş ağrısına iyi gelir. İdrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelir. Cilt hastalıklarını hafifletir, genel anlamda enfeksiyona iyi gelmektedir.

Karabaş Otu Tohumu;

Karabaş otu tohumu içerisinde bulunan geraniol maddesi ile kansere karşı koruyucudur. Rosmarinik asitten dolayı da kan dolaşımını düzenler. Cineole sayesinde sedatif, antialerjik, antibakteriyel etkilere sahiptir. 

Karabaş Otu TohumuKarabaş Otu Tohumu Yan Etkileri;

Hamile ve süt veren anneler karabaş otu tohumunu tüketmemelidir. Karabaş otu tohumunun aşırı tüketimi de mide bulantısı, baş dönmesi ve kusma gibi yan etkilere sebebiyet verebilir. Karabaş otu tohumu günde bir bardaktan fazla tüketilmemelidir. 15 gün kullandıktan sonra 15 gün ara verilmesi gerekmektedir.

Karabaş Otu Tohumu Çayı;

İki çay kaşığı karabaş otu tohumunu iki yüz milimlik klorsuz suya atılır. Ağzı kapalı olarak kısık ateşte iki, üç dakika demlenir. Demlendikten sonra soğuması için süzerek bekletilir. Demlenen karabaş otu tohumunu on gün, gün aşırı içilir. Daha sonra yedi gün ara verilir. On gün, gün aşırı yine içilir. Bu kür yirmi günlük olan bir kürdür. Karabaş otu tohumu çayını içtikten sonra su hariç yarım saat hiçbir şey yiyip içilmemelidir. Her gün taze olarak hazırlanmalıdır. Sağlıklı günler.
]]>
Karabaş Otu Zararları https://www.karabasotu.gen.tr/karabas-otu-zararlari.html Sat, 08 Dec 2018 16:34:37 +0000 Karabaş otunun zararları, Karabaş otu daha çok faydaları ile bilinen ve halk arasında yaygın bir şekilde kullanılan bir ot türüdür. Karabaş otunun damar duvarını temizleyici bir etkisi vardır ve beyi Karabaş otunun zararları, Karabaş otu daha çok faydaları ile bilinen ve halk arasında yaygın bir şekilde kullanılan bir ot türüdür.

Karabaş otunun damar duvarını temizleyici bir etkisi vardır ve beyin için oldukça yararlı bir etkiye sahiptir. Sigara, kolesterol ve aşırı stres damarların tıkanmasına yol açan en önemli faktörlerdir. Bu gibi sorunlardan dolayı damar tıkanıklığı yaşayan kişiler karabaş otundan yararlanabilir.

Karabaş Otu Zararları

Karabaş Otunun Zararları

Karabaş otu vücut için mucizevi nitelikte bir bitki türüdür. Ancak bilinçsiz ve fazla kullanıldığı takdirde vücuda bazı zararlar verebilir.

 • Kullanımı abartılırsa mide bulantısı ve kusmaya yol açabilir.
 • Hamile olanların asla kullanmaması gerekir.
 • Karabaş otu kür şeklinde hazırlanmalı ve devamlı kullanımından kaçınılmalıdır.
 • Karabaş otu tüketildikten sonra aşırı terleme oluşmuşsa hemen ılık bir duş alınmalıdır. Terleme kötü sonuçların habercisi olabilir.
]]>
Karabaş Otu Tedavi Edici Bitki https://www.karabasotu.gen.tr/karabas-otu-tedavi-edici-bitki.html Sat, 08 Dec 2018 23:49:25 +0000 İngiliz lavantasının çiçeklerinden yapılan çay, sakinleştirici ve baş ağrılarını giderici olarak kullanılır. Lavanta yağı yanıklara, baş ağrılarına, kas ağrılarına ve uykusuzluğa iyi gelir. Karabaş İngiliz lavantasının çiçeklerinden yapılan çay, sakinleştirici ve baş ağrılarını giderici olarak kullanılır. Lavanta yağı yanıklara, baş ağrılarına, kas ağrılarına ve uykusuzluğa iyi gelir. Karabaş otu Ege Bölgesi'nde özellikle öksürüğe karşı kullanılmaktadır.

Bodrum ve civarında kekik suyu gibi karabaş otunun da suyu yapılıp satılır. İngiliz lavantası mutfakta daha çok tatlılarda kullanılır. Şekere aromasını vermesi için şeker kavanozuna bir miktar koyabilirsiniz. Sirkelere ve zeytinyağına da koku verir, marmelat ve reçellere eklenebilir.
Karabaş Otu Tedavi Edici Bitki
Karabaş otundan Karaburunlu kadınlar reçel yaparlar. Lavantanın Latince adı "lavare"den, yani yıkanmaktan geliyor. Romalıların banyo sularına lavanta çiçekleri serptikleri söylenir. Aromaterapinin kurucularından Rene Gattefosse, elini ciddi bir şekilde yaktığında lavanta yağı kullanmış ve lavantanın tedavi edici özelliklerini bu şekilde keşfetmiştir. O zamandan sonra yapılan araştırmalar lavantanın antiseptik ve anti bakteriyel özelliklerini ortaya koymuştur." Kitapta aynı zamanda lavanta'nın tam kimlik dökümü verilmiş.]]>
Karabaş Otu Kullanım Şekli https://www.karabasotu.gen.tr/karabas-otu-kullanim-sekli.html Sun, 09 Dec 2018 06:46:23 +0000 1 litre kaynar suya 20 gr. kurutulmuş karabaş lavantası yaprak ve çiçek karışımı hesabıyla ve kaynar suyun içinde 10-15 dakikalık demlendirmeyle bir infüzyon hazırlanır. Bu infüzyon, günde iki-üç kez 1 litre kaynar suya 20 gr. kurutulmuş karabaş lavantası yaprak ve çiçek karışımı hesabıyla ve kaynar suyun içinde 10-15 dakikalık demlendirmeyle bir infüzyon hazırlanır. Bu infüzyon, günde iki-üç kez birer bardak içilir.
Karabaş Otu Kullanım Şekli]]>
Karabaş Otu Faydaları https://www.karabasotu.gen.tr/karabas-otu-faydalari.html Sun, 09 Dec 2018 20:40:54 +0000 Balgam söktürücüdür. İdrar yolları iltihaplarını giderir. Antiseptik ve yara iyileştiricidir. Ağrı kesicidir. Sinirsel bas ağrısı ve uykusuzluğa iyi gelir. Sara ve astımda y

Balgam söktürücüdür. İdrar yolları iltihaplarını giderir.

Antiseptik ve yara iyileştiricidir.

Ağrı kesicidir. Sinirsel bas ağrısı ve uykusuzluğa iyi gelir.

Sara ve astımda yatıştırıcı bir etkisi vardır.

Egzama yaralarına iyi gelir.

Sinir ve kalp kuvvetlendiricidir.

Ses telleri enfeksiyonları ve tansiyon düşürücü etkileri vardır.

Karabaş Otu Faydaları

Kan dolaşımını düzenleyici, kan sulandırıcı ve damar genişletici özelliklere sahiptir.

İçeriğindeki hücre bölünmelerini engelleyen peril alkol ile kansere karşı koruyucu ve tümör yok edici özelliklere sahiptir. Akciğer ve kan kanseri ve beyin tümörlerinin ilerlemesinde geciktirir; prostat, pankreas, barsak ve meme tümörlerine karşı da iyi gelir.]]>
Karabaş Otu https://www.karabasotu.gen.tr/karabas-otu.html Mon, 10 Dec 2018 09:29:02 +0000 Tellendirmesi güzel ama zararları da bir okadar çok. Neden mi bahsediyoruz Tabiki sigaradan. İnsanın kendine verebileceği en büyük zararlardan bir tanesi sigara içmek. çoğu zaman sigara içenlerin bahanesidir

Tellendirmesi güzel ama zararları da bir okadar çok. Neden mi bahsediyoruz Tabiki sigaradan. İnsanın kendine verebileceği en büyük zararlardan bir tanesi sigara içmek. çoğu zaman sigara içenlerin bahanesidir birtürlü bırakamıyorum demek . Eğer gerçekten bırakmak istiyorlarsa işte onlara kolayca uygulayabilecekleri bir tarif: Karabaş bitkisi: Osmanlı padişahının ferman çıkarttırdığı bir bitkidir.Bu bitkiden en iyi şekilde faydalana bilmek için doktor İbrahim Saraçoğlunun tarifi şöyle: 1 tatlı kaşığı karabaş otu 1 su bardağı su 3-4 dakika kadar kaynatılır ve iki günde bir içilir. Herdefasında yeniden taze olarak hazırlanıp içilmesi lazım.

• İçinde bulunan geraniol maddesi kansere karşı koruyucu ve de tümörü yok edici özellik taşımaktadır.

• Kan dolaşımını düzenler. Kanı sulandırıcı ve damar genişletici özelliği içerdiği rosmarinik asit ‘ten kaynaklanır.

• Karabaş otunda bulunan cineole maddesi alerji önleyici, mikrop kırıcı, sakinleştirci ve tansiyon düşürücü etkilere sahiptir.

• Ağrı kesici etkisi vardır. Sinirsel kaynaklı baş ağrılarında yararlıdır.

• Uykusuzluk ve yüksek tansiyon için faydalıdır.

• Antiseptik özelliği vardır.

• Balgam söktürücüdür.

• Mide-bağırsak sancılarında rahatlatıcıdır.

• Egzama yaralarında etkilidir. • İdrar yolu enfeksiyonlarında kullanılması karabaş otu yararları arasındadır.

• Karabaş otu sigara bırakmak isteyenlerin de yardımcısıdır.

• 5 gr. karabaş otu bir su bardağı suda 3 dakika kaynatıldıktan sonra sıcakken süzülür. Sigara içme gereksinimi duyulduğunda bir yudum içilmesi sigaraya olan isteği önler.]]>